Thursday, April 25, 2024
Homeआर्थिकआरजुमाथि करोडौं लेनदेनको लाग्छ आरोप, तर किन हुँदैन अनुसन्धान ?

आरजुमाथि करोडौं लेनदेनको लाग्छ आरोप, तर किन हुँदैन अनुसन्धान ?

नेपाली कांग्रेस पार्टी सभापति तथा पूर्वप्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा पत्नी आरजु राणा देउवा बेलाबेलामा चर्चामा आइरहन्छिन् । ठूलठूला भ्रस्टाचारका काण्डमा समेत उनको नाम मुछिएर आउँछ । श्रीमान पार्टीको नेतृत्वमा भएकै कारण पार्टीभित्रसमेत उनि हाबी हुने कतिपय कांग्रेसकै नेताहरूले बताउने गरेका छन् ।गत वैशाखमा नक्कली भुटानी शरणार्थीसँग सम्बन्धित अनुसन्धानको सिलसिलामा पूर्व गृहमन्त्री तथा नेपाली कांग्रेसका नेता बालकृष्ण खाण, पूर्व उपप्रधान तथा ऊर्जामन्त्री टोपबहादुर रायमाझीलगायतलाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लियो । सोही प्रकरणमा आरजुको नाम पनि जोडिएर आयो । तत्कालीन प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा पत्नी आरजु र गृहमन्त्री बालकृष्ण खाणकी श्रीमती मञ्जुले रकम लिएको दाबी गरिएको अडियो सार्वजनिक भएको थियो । पक्राउ परेका व्यक्ति र पीडितबीच अडिओमा कुराकानी भएको सुनिन्छ। अडिओ उक्त प्रकरणका गिरोहका सदस्य सन्देश शर्मा र नक्कली भुटानी बनेर अमेरिका उड्न चाहने व्यक्तिको भएको बताइन्छ । उनीहरूबीचको कुराकानीमा आरजु र मञ्जुलाई गरी साढे आठ करोड रुपैयाँ बुझाएको भन्ने सुनिन्छ ।


तर, सांसदसमेत रहेकी आरजुले उक्त अडियो आफ्नो नभएको दाबी गरिन् । आरजुले भुटानी शरणार्थी प्रकरणमा आफ्नो नाम जोडेर बदनाम गरेको भन्दै आपत्ति जनाइन् । प्रतिनिधि सभामा नै विशेष समय लिएर बोल्दै उनले फेक अडियो बनाएर आफूलाई बदनाम गरिएको बताएकी थिइन् । 


आरजुले यसमा आफ्नो कुनै संग्लनता नरहेको टिप्पणी गर्दै भनेकी थिइन्, ‘नक्कली शरणार्थी प्रकरण देशकै लागि लज्जास्पद काण्ड हो । कस्तो परिस्थिति होला हाम्रो देशको? आफ्नो भएको नागरिकता पनि त्यागेर म चाहिँ अर्को देशको नागरिक भनेर जाने बाध्यता हुने अवस्था कस्तो होला ?,’ उनले आफ्नो नाम जोडेर आएको अडिओबारे छानबिनको माग गर्दै नेपाल प्रहरीको साइबर ब्युरोमा निवेदन दिएकी थिइन् । आरजुले आफूलाई लक्षित गरेर आएका खबर निराधार र कपोकल्पीत भएको बताएकी थिइन् । 


उनले प्रेस विज्ञप्ति नै जारी गरेर भनेकी थिइन्, ‘पछिल्ला केही दिनयता मेरो व्यक्तिगत र राजनीतिक चरित्रहत्या गर्ने दूषित मनसाय लिएर केही व्यक्तिहरुले मलाई लक्षित गरेर निराधार र कपोकल्पीत आरोप लगाउदै दुस्प्रचार गरिएकोप्रति मेरो गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको छ। हरेक व्यक्तिलाई आफ्नो बिचार र अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतापूर्वक राख्ने अधिकार छ, तर कसैलाई पनि कोही विरुद्ध आधारहिन गालि गलौज र लान्छाना लगाउने अधिकार छैन ।’नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरण सेलाउन नपाउँदै आरजुको अर्को ठूलै‘लेनदेन’ दाबी गरिएको अडियो सार्वजनिक भएको छ ।  गत वर्षको स्थानीय तह निर्वाचनमा मेयरको टिकट करोडौंमा आरजुले बेचेको अडियो अहिले सामाजिक सञ्जालमा आएको छ ।

पाँचथर जिल्लाको फिदिम नगरपालिकाका प्रमुख मित्रप्रसाद काफ्लेले निर्वाचनमा टिकट लिन आरजुलाई दुई करोड रकम बुझाएको दाबी उक्त अडिओमा गरिएको छ । अडिओमा आरजुलाई टिकटको लागि उक्त पैसा बुझाएको दाबी गरिएको छ । नेपाली कांग्रेस पाँचथरका सहसचिव सन्तोष श्रेष्ठले काफ्लेको तर्फबाट आरजुलाई पैसा बुझाएको भनिएको छ ।

कांग्रेसका तर्फबाट फिदिम नगरपालिका प्रमुखका दाबेदार मध्यका एक प्रकाश गुरुङसँग उनै श्रेष्ठले सम्वाद गरेका छन् । कुराकानीका क्रममा नगरपालिका प्रमुखका अर्का दाबेदार काफ्लेबाट दुई करोड रुपैयाँ आरजुलाई दिइसकेको बताएका छन् । 

यो अडियो बाहिरीएपछि त्यसमा कुरा गर्नेमध्येका एक जना कांग्रेस पाँचथरका सहसचिव श्रेष्ठले अडियो सम्वाद सम्पादित भएको बताउँदै आएका छन् । तर, यसबारेमा आरजुले भने सार्वजनिक रूपमा कुनै प्रतिक्रिया दिएकी छैनन् ।  

पार्टी सभापति देउवा भएको कारण निर्वाचनका लागि टिकट वितरणमा समेत आरजुले चाहेको व्यक्तिको नाम छनोट हुने आरोम कांग्रेसकै नेताहरूले लगाउने गरेका छन् । हालै कांग्रेस छाडेर राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी प्रवेश गरेका अर्थशास्त्री डा. स्वर्णिम वाग्लेले नेपाली कांग्रेसमा सभापति दम्पतीको हेपाइ र अपमान सहन नसकेको भन्दै पार्टी छाडेको उल्लेख गरेका थिए ।

त्यसबेला उनले भनेका थिए, ‘पछिल्ला वर्षहरूमा कांग्रेस पार्टीभित्रका गतिविधिहरु नियालेका प्रत्येक स्वाभिमानी कांग्रेसजनको शीर निहुरिने अवस्था आएको छ। जननायक बिपी कोइराला, गणेशमान सिंह, सुवर्ण शमशेर र किशुनजीको ऐतिहासिक दल अहिले दाई–भाउजु–साला–भतिजको अक्षम गिरोहमा परिणत हुने क्रममा छ ।’

कांग्रेस सभापति देउवा पत्नी आरजुमाथि बेलाबेला यस्ता लेनदेनका आरोप लाग्ने गरेको भए पनि अनुसन्धान भने हुने गरेको छैन । 

  • प्रकाशित मिति : ४ मिनेट अघि,  


फरकधारमा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक, ट्विटर, टिकटक, युट्युबमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = “https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.6”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}
(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments