Saturday, December 2, 2023
Homeराष्ट्रीयकाठमाडौंको नीति तथा कार्यक्रमः कस्तो छ शिक्षा नीति ?

काठमाडौंको नीति तथा कार्यक्रमः कस्तो छ शिक्षा नीति ?

काठमाडौं महानगरपालिकाका मेयर बालेन्द्र (बालेन) शाहले आफनो कार्यकालको पहिलो नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक गरेका छन् ।आइतबार उनल सार्वजनिक गरेको नीति तथा कार्यक्रमको मुख्य नारा काठमाडौंलाई साँस्कृतिक सहर, समृद्ध महानगर बनाउने लक्ष्य लिइएको छ ।

बालेनले आफ्नो नीति तथा कार्यक्रममा काठमाडौंमा महानगर शिक्षा सुधार योजना तर्जुमा गर्ने उल्लेख गरेका छन् । विद्यालय शिक्षाको गुणस्तर सुधार गर्न सम्बद्ध विज्ञहरु रहेको समिति गठन गरेर महानगर शिक्षा सुधार योजना तर्जुमा गर्ने उनले बताएका छन् ।त्यस्तै, सीपमा स्वरोजगार हुने जनशक्ति तयार गर्ने नीति अख्तियार गर्ने पनि शिक्षा नीतिमा उल्लेख गरिएको छ । काठमाडौं महानगरका १ कक्षादेखि ८ कक्षासम्म स्थानीय नेपाल भाषाको पाठ्यक्रमअनुरुप पठनपाठन गर्ने कार्यलाई निरन्तरता दिने पनि उनले उल्लेख गरेका छन् ।

महानगर शिक्षा कोष गठन हुने र यो कोषबाट विपन्न, अनाथ तथा असहाय बालबालिकाको शिक्षाको प्रबन्ध गर्न आवश्यक व्यवस्था मिलाउने शिक्षा नीतिमा उल्लेख गरिएको छ । कोषमा आन्तरिक आम्दानी गर्ने सामुदायिक विद्यालयहरुको आम्दानीको निश्चित प्रतिशत छुट्याइने उल्लेख गरिएको छ ।

सामुदायिक विद्यालयमा विद्यालय परिसर सुधार कार्यक्रम सन्चालन गर्ने पनि नीतिमा उल्लेख गरिएको छ ।

उनले नीजिस्थरमा संचालनमा रहेका शैक्षिक परामर्श केन्द्र, कोचिङ सेन्टर, तालिम केन्द्रलगायतका संस्थाहरुको अभिलेखीकरण गर्ने पनि नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख गरिएको छ । 

त्यस्तै, दरबार हाइस्कुललाई राष्ट्रिय स्तरको नमूना विद्यालयका रुपमा सन्चालन गर्न आवश्यक प्रबन्ध मिलाइने पनि बालेनले बताएका छन् ।

  • प्रकाशित मिति : १ घण्टा अघि,  


फरकधारमा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई [email protected] मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक, ट्विटर, टिकटक, युट्युबमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = “https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.6”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}
(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments